ՀՀ ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավորներ Արտակ Մանուկյանն ու Բաբկեն Թունյանը նախաձեռնել են փոփոխություններ «Բանկային ավանդների ներգրավման մասին»  եւ հարակից երկու  օրենքներում: Առաջարկվում է սպառողներին վարկեր տրամադրելու կամ ավանդներ ներգրավելու իրականացման համար նախատեսված կարգավորումները խախտելու դեպքում ավելացնել տուգանքների չափերը: Գործող օրենսդրությամբ դրանք բավականին ցածր են.  առաջին խախտման համար սահմանված է 100 հազար դրամ տուգանք, երկրորդի դեպքում` 200 հազար, իսկ երրորդ եւ ավելի խախտումների դեպքում` 500 հազար  դրամ:
Առաջարկվում է վերոնշյալ  օրենքի 11-րդ հոդվածը շարադրել  նոր խմբագրությամբ. «Բանկի կողմից սույն օրենքի կամ դրա հիման վրա ընդունված իրավական այլ ակտերի պահանջները 365 օրվա ընթացքում մեկ անգամ խախտելու համար Կենտրոնական բանկը կարող է նշանակել տուգանք` 500 հազար դրամի, երկրորդ անգամ խախտելու համար՝ 1 մլն դրամի, երրորդ եւ ավելի դեպքերում՝ 2 մլն դրամի չափերով»: Տուգանքը կգանձվի Կենտրոնական բանկի հայցով, իսկ այն դեպքում, երբ բանկը համաձայն չէ տուգանքի նշանակման կամ դրա չափի հետ, դատարանի վճռով: Գանձված գումարը կմուտքագրվի  ՀՀ պետական բյուջե: Արտակ Մանուկյանի խոսքով՝ օրենսդրական փաթեթի նպատակը սպառողների իրավունքների պաշտպանությունն է:
Հիմնական զեկուցող Արտակ Մանուկյանը նշեց, որ փաթեթն առաջին ընթերցմամբ ընդունվելուց հետո բովանդակային փոփոխության չի ենթարկվել:
Հարակից ղեկուցող Եղիշե Սողոմոնյանը նշեց, որ տուգանքի չափերի  ավելացումը միտում ունի ոչ թե բանկերին տուգանելու, այլ խախտումները կանխարգելելու:
Նախագծերի փաթեթը մարտի 16-ին ԱԺ ֆինանսավարկային եւ բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովում քննարկվեց երկրորդ ընթերցմամբ եւ դրական եզրակացությամբ կընդգրկվի ԱԺ հերթական նիստերի օրակարգի նախագծում:

Депутаты фракции «Мой шаг» А.Манукян и Б.Тунян инициировали внесение поправок в закон «О привлечении банковских вкладов» и два смежных закона. Предлагается увеличить размер штрафов в случае нарушения правил предоставления кредитов или привлечения вкладов потребителей. По действующему законодательству они довольно низкие: штраф за первое нарушение составляет 100 тыс. драмов, за второе – 200 тыс., а за третье и более нарушений – 500 тыс. драмов.
Предлагается изложить ст.11 указанного закона: «За нарушение требований данного закона или иных правовых актов, принятых на основании этого закона, один раз в 365 дней Центральный банк (ЦБ) может наложить штраф в размере 500 тыс. драм, за второе нарушение – 1 млн драмов, в третье и более нарушений – 2 млн драмов». Штраф взыскивается по требованию ЦБ, а в случае несогласия банка с наложением штрафа или его размером – по решению суда. Взысканная сумма будет перечислена в госбюджет РА. По словам А.Манукяна, цель законодательного пакета – защита   прав потребителей.
Основной докладчик А.Манукян заметил, что пакет после принятия в первом чтении не подвергся изменениям.
Содокладчик Е.Согомонян отметил, что увеличение размера штрафа направлено не на штрафование банков, а на предотвращение нарушений.
Пакет проектов обсужден в Постоянной комиссии НС по финансово-кредитным и бюджетным вопросам 16 марта во втором чтении и с положительным заключением будет включен в проект повестки дня очередных заседаний парламента.